<<< MS Exchange Online breach jelentésMásodik faktor mentés >>>

A felhőben is találhatunk jó megoldást archiválásra. Kényelmes, nem telik be a tár, nem kell attól tartani, hogy a média tönkremegy vagy olvashatatlanná válik, és vannak egész olcsó megoldások is. Az alábbiakban otthoni használatra is alkalmas megoldásokról írok, bár ezen eszközök elsősorban céges felhasználásra készültek, igényelnek némi hozzáértést, munkát. Engem a családi fényképek tárolása indított arra, hogy komolyan foglalkozzak archiválással: ez sok gigabyte adatot jelent, amely pótolhatatlan, ha megsemmisül, és nem szeretném, hogy bárki csak úgy hozzáférjen.

A felhő alapú drive-ok (OneDrive, Google Drive, Dropbox) jellemzően drágák, ezek arra szolgálnak, hogy aktívan is dolgozhassunk az ott lévő fájlokkal. Léteznek sokkal kedvezőbb alternatívák is, például a nagy felhő szolgáltatók object storage megoldásai (pl. S3), azon belül is az archív tárolók. Ezeket arra optimalizálják, hogy hosszú távon tároljunk bennük az adatainkat: a tárolás olcsó, viszont pénzbe kerül elérni az ott tárolt adatokat, és gyakran nem azonnali elérésünk van, hanem ha le akarjuk tölteni, akkor csak néhány órán belül kapjuk meg. Ha archiválunk, akkor legtöbbször soha nem akarjuk elérni a biztonsági mentést, ha pedig mégis, akkor sokkal nagyobb bajunk van, mint néhány dollár vagy néhány óra várakozás.

E cikk írásokat a nagyobb szolgáltatóknál kb. havi 0,01 USD -be kerül 1 Gb adat tárolása, a pontos összeg számos paramétertől függ, pl. hogy mely földrészen szeretnénk tárolni az archív adatokat, a szolgáltatók egymást másolják, az áraik között nagyon pici különbség van csak:

Először is elő kell keríteni az adatokat, amiket archiválni szeretnénk. Ha az otthoni NAS-unkat mentjük, ez nem gond, ha felhőben vannak az adatok, akkor először ki kell nyerni, amit archiválni szeretnénk (és a software as a service megoldások mentése nem mindig triviális). A Google rendelkezik adatletöltő szolgáltatással, amely a takeout.google.com címen érhető el, ezzel az összes Google szolgáltatásból (Drive, Gmail, Photos, stb) letölthetjük az adatokat nagy zip-ekbe csomagolva. A Microsoftnál nem tudok hasonlóról, ott az egyes szolgáltatások (OneDrive, Outlook) mentéséről találtam csak tippeket.

Lehet értelme titkosítani az adatokat archiválás előtt. Ha zip fájlokat akarunk menteni, azokat akár külön betitkosíthatjuk pl. openssl-lel (vagy bármilyen titkosító alkalmazással). Ekkor fontos, hogy mindenképpen őrizzük meg a titkosítást feloldó kulcsunkat, mert ha azt elveszítjük, akkor mi magunk tesszük tönkre az archívumot. Támaszkodhatunk a szolgáltató titkosítására, de az kérdéses, hogy pontosan mi ellen is véd. Szintén meggondolandó, mennyire éri meg titkosítással foglalkozni, ha a szolgáltató úgyis eléri a nyílt adatokat (pl. ha a OneDrive-ról töltünk át adatokat a Microsoft Azure archívumába, vagy Google Drive-ból Google Storage-ba).

Ezt követően fel kell tölteni az archívumba, az adatokat. Itt volt olyan próbálkozásom, hogy a takeout-ból letöltés nélkül egyből a szolgáltatóhoz küldjem az adatokat, de erre nem találtam igazán jó megoldást. (Érdekes, amikor a felhőszolgáltatásokban egy-egy alapnak tűnő funkció egyszerűen nincs ott, nincs kész.)

Innentől kezdve nincs más dolgunk, mint fizetni a havi számlákat. Saját archívum esetén a költségeket előre fizetjük ki egyben (pl. lemez vásárlásával), itt viszont havonta fizetünk. Ez jelent rugalmasságot is, viszont gondoljunk rá, hogy ha nem fizetjük a számlákat, elveszíthetjük az archív adatokat.

Megjegyzem még, hogy jó ugyan a felhő, de nem baj, ha van saját mentésünk is. Én évente szoktam menteni, és mindig két helyre:

  • Felhőbe -- talán ez ma a legolcsóbb, legrugalmasabb mentés és legbiztonságosabb megoldás; itt nem az én dolgom, hogy a média olvasható maradjon, és több földrajzi helyen tárolom az adataimat, így akkor is megússza, ha az egész ház lég...

ÉS emellett...

  • USB meghajtóra, amit beteszek a szekrénybe -- főként azért, mert ez más; az USB meghajtó néhány év múlva vagy működik, vagy nem, viszont ez akkor is elérhető, ha kizáródok a felhőből, vagy akár az Internet áll le (tudom, ez paranoid gondolatnak tűnik, de az ember azért archivál, mert tart az ismeretlentől).

A saját mentés kevésbé rugalmas, talán kevésbé megbízható, de más kockázatok ellen jelent védelmet.

 

 

 
Ez az én személyes honlapom, amit itt írok, az az én saját, személyes véleményem, nem feltétlenül egyezik a munkahelyem véleményével. A blogomban szereplő tartalom a Creative Commons CC BY licenc szerint (azaz a szerző és a forrás megnevezésével) szabadon felhasználható.